Oszuści już wykorzystują nowe przepisy rejestracji kart sim

Już od niecałego tygodnia działa ustawa antyterrorystyczna mówiąca o tym że: Każdy kto kupi prepaidową kartę SIM, musi ją zarejestrować u operatora aby ta zaczęła działać. Karty zakupione wcześniej muszą zostać zarejestrowane do 1 lutego 2017 roku. W innym przypadku po 1 lutym 2017 operator wyłączy niezarejestrowane karty sim. Niestety Nie wszyscy wiedzą jak przebiega proces rejestracji i właśnie to głównym napędem nowej przestępczości.

 

Poniżej krótki poradnik, jak prawidłowo rejestrować kartę.

KARTY SIM AKTYWOWANE PRZED 25 LIPCA 2016 ROKU

1. Po pierwsze i najważniejsze NIE PODAJEMY SWOICH DANYCH PRZEZ TELEFON, żadna sieć nie prowadzi takiego rozwiązania.
2. Karty sim będą działać do 1 Lutego 2017 roku.
3. Karty sim można zarejestrować w salonie – to najbezpieczniejsze rozwiązanie
4. Drugim, i jedynym sposobem rejestracji jest sposób online, możliwy u niektórych operatorów ( T-Mobile, Heyah, TuBiedronka, Virgin Mobile oraz Mobile Vikinngs.) Niestety taki rodzaj rejestracji może budzić pewne obawy poprzez zagubione dane i późniejsze niespodzianka związane z kredytem. Więcej na ten temat można przeczytać w GIODO.

KARTY AKTYWOWANE OD 25 LIPCA 2016 ROKU

Kartę sim jak dotychczas będzie można zakupić w kioskach, sklepach oraz w punktach u operatorów danej sieci.
1. Zakupując kartę w innym punkcie, niż salon operatora nie NALEŻY podawać swoich danych.
2. Najbezpieczniejszym sposobem jest bezpośrednio w rejestracja w salonie operatora
3. Drugim i jedynym sposobem rejestracji jest sposób online, możliwy u niektórych operatorów ( T-Mobile, Heyah, TuBiedronka, Virgin Mobile oraz Mobile Vikinngs.) Niestety taki rodzaj rejestracji może budzić pewne obawy poprzez zagubione dane i późniejsze niespodzianka związane z kredytem. Więcej na ten temat można przeczytać w GIODO.

Nie ma obowiązku rejestracji Karty prepaid. Należy więc pamiętać, żeby NIE PODAWAĆ SWOICH DANYCH OSOBOWYCH przez telefon. Sieci komórkowe nigdy o takie nie poproszą w przypadku rejestracji numeru.

Cel oszustów?
Celem oszustów będzie zgromadzenie jak największej ilości danych, które będą wykorzystywane do różnych oszustw. Działaniami, jakie mogą wykorzystać takie osoby to, m.in. dzwonienie do właścicieli nr telefonu (przypadkowo wybrany) z naleganiem na rejestrację numeru przez telefon, albo wysłaniem skanu dokumentów drogą elektroniczną pod groźbą wyłączenia karty prepaid. Późniejszym sposobem może być też podawanie danych do rejestracji na fałszywych stronach www, przeznaczonych do zbierania danych. Dlatego też najbezpieczniej udać się do salonu operatora i tam zarejestrować nowy numer. Należy również pamiętać, iż nikt nie może wymusić na nas rejestracji numeru, na to mamy czas do 1 lutego 2017 roku.

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.