Niemieckie Obozy koncentracyjne w Oświęcimiu

Niemieckie obozy koncentracyjne Auschwitz powstały w trzech lokalizacjach tj. Oświęcimiu, Brzezince oraz Monowicach, które zostały wcielone na mocy dekretu Hitlera z dn. 8 października 1939 roku mówiącym o wcieleniu tych ziem do Niemiec.

Obozy zostały kolejno nazwane Auschwitz I, Auschwitz II Birkenau i Auschwitz III Nonowitz. Pełniły funkcję przymusowych prac, masowych eksterminacji wyposażonych w komory gazowe oraz krematoria.

Obozy funkcjonowały w latach 1940-1945, były symbolem Holocaustu, zwane również „fabryką śmierci”. Na głównej branie widnieje napis Arbeit macht frei (praca czyni wolnym), który odnosił się do sytuacji, w której wyzwoleniem z obozu może być tylko ciężka praca zakończona śmiercią.

W 1947 roku przekształcono część obozu w muzeum będące upamiętniającym pomnikiem oraz świadectwem okrucieństwa niemieckich żołnierzy.

Od 1979 roku wpisany został jako jedyny obóz na listę UNESCO, który funkcjonuje pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.