Łowicz – Stary Rynek oraz PKP

Stary Rynek to serce Starego Miasta, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Niegdyś na środku rynku stał pierwszy łowicki ratusz, w stylu gotyckim, z charakterystyczną wieżą i podcieniami. Budynek ten uległ jednak całkowitemu zniszczeniu w czasie wielkiego pożaru Łowicza w 1525 r. W jego miejscu stanął nowy gmach ratusza.

Wybudowany w 1539 r. nosił wyraźne znamiona stylu renesansowego. Wyglądem przypominał ratusz staromiejskiej Warszawy. Jego zasadniczą część stanowił jednopiętrowy, masywny budynek zwieńczony okazałym fryzem attyki, u dołu zaś posiadający wysunięte do przodu, obszerne wejście, które kierowało się w stronę traktu krakowskiego. Z chwilą  wybudowania ratusza na Nowym Rynku stracił on na swoim znaczeniu i został zmieniony na skład soli oraz na siedzibę bractwa prasołów – handlarzy solą. Poprzez nową jego funkcję oraz tzw. w nim kupczenie, nazywany był Kupusem. Budynek rozebrano w połowie lat 20. XIX w.

Rynek to również miejsce wydarzeń historycznych. 24-25.10.1790 r. na rynku Tadeusz Kościuszko zlustrował 9 Regiment Pieszy Koronny, w 1806 r. zatrzymał się na postój Napoleon Bonaparte. Na rynku stoją dwa pomniki: Synom Ziemi Łowickiej z 1927 r. i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 r. W latach 1947-1991 w centrum placu usytuowany był pomnik Wdzięczności i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej wykonany z macew z cmentarza żydowskiego. Rynek jest miejscem licznych uroczystości kościelnych i miejskich.

Autor: Zdzisław Kryściak
Foto: Krezut

Źródło tekstu:
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/21053,lowicz-stary-rynek—serce-starego-miasta.html

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.