Nisko

Nisko jest to malownicze miasto położone w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim.
Prawa miejskie miejscowość uzyskała 20 października 1933 roku. Historia powstania pierwszej niżańskiej osady sięga czasów przed rokiem 1439.

Miejscowość położona jest od strony północnej nad rzeką San wraz z dopływami, od południa nad pozostałościami Puszczy Sandomierskiej. Jej zachodnią granicą" jest miasto Stalowa Wola, natomiast od wschodu graniczy ze wsiami Wolina oraz Racławice.

Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 68 łącząca Przeworsk oraz Rozwadów, z autostrad natomiast przebiega droga krajowa nr 77 (Stalowa Wola-Leżajsk) oraz droga 19 (Lublin-Rzeszów).

Do zabytków miasta należą: Kaplica Warchołach wybudowana w 1884, Kaplica Malcach z 1910 roku, Dawny folwark-Malcach, Plebania i kościół farny zbudowane na przełomie XIX i XX wieku, Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1907 r., czy budynek oficyny pałacowej, który obecnie pełni funkcję Biblioteki Publicznej.

Sercem miasta jest Park Miejski imienia Marii i Oliviera Resseguier, w którym można wypocząć oraz poćwiczyć na świeżym powietrzu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.