Obowiązki pracodawcy podczas niskich temperatur

„Temperatura w biurze nie niższa niż 18 stopni C., posiłki regeneracyjne, ciepłe napoje i odzież, a w przypadku pracujących na zewnątrz pomieszczenie do ogrzania się. Państwa Inspekcja Pracy przypomina o obowiązkach pracodawców wobec pracowników podczas niskich temperatur.

Inspekcja przypominam, że przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z ograniczeniem negatywnych skutków związanych z pracą na mrozie.
Podstawowym obowiązkiem pracodawców jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Według przepisów BHP w biurach temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C, a w halach produkcyjnych, nie niższa niż 14 stopni C.

Ci, którzy pracują na wolnej przestrzeni powinni mieć zapewnioną odzież ochronną, posiłki  regeneracyjnych i ciepłe napoje przy temperaturze powietrza niższej niż 10 stopni C w okresie od od 1 listopada do 31 marca. Oni też powinni mieć możliwość ogrzania się lub zmienienia odzieży w pomieszczeniach, w których jest nie mniej niż 16 stopni C.

PIP zwraca również uwagę na to, że ci, którzy usuwają zalegający śnieg i lód na dachach powinni mieć zapewnione środki ochrony przed upadkiem z wysokości, czyli szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz specjalne obuwie.

Ponadto inspekcja przypomina, że  montaż, eksploatacja i demontaż rusztowań, ruchomych podestów roboczych są zabronione, gdy jest gęsta mgła, pada deszczu lub śniegu, jest gołoledź, a także w czasie burzy oraz przy wietrze powyżej 10 m/s.”

autor: Joanna Piechuta

Źródło: http://rni24.eu/jakie-obowiazki-ma-pracodawca-podczas-mrozow/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.