Zostali żołnierzami na jeden dzień

W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem RP” prowadzonej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, w kompleksie koszarowym 16 Batalionu Saperów w Nisku stawiło się czterdziestu czterech ochotników, którzy chcieli osobiście przekonać się, czym na co dzień zajmują się saperzy oraz jak wygląda szkolenie wojskowe. Specjalnie dla nich zostały przygotowane całodniowe zajęcia. Uczestnicy rozpoczęli szkolenie od spotkania z Dowódcą 16 Batalionu Saperów w Nisku podpułkownikiem Grzegorzem Groblem, Panią Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart, Szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Dowódcą 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy oficjalnie powitali wszystkich ochotników w koszarach.

Pierwszy etap szkolenia obejmował: musztrę indywidualną i zespołowa, pracę na radiostacji, udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów, ścieżkę saperską, zwiedzanie statycznej wystawy sprzętu wojskowego, punktów promocyjno-informacyjnych (WKU Nisko) oraz sprzęt z Huty Stalowa Wola (BAOBAB, AHB KRYL)

Z kolei druga część obejmowała: częściowe rozkładanie broni, składanie broni po częściowym rozłożeniu, czynności przygotowawcze do strzelania, rzut granatem ćwiczebnym, techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych.

Na zakończenie szkolenia Dowódca 16 Batalionu Saperów podziękował wszystkim za zaangażowanie i dyscyplinę oraz wręczył każdemu uczestnikowi dyplom potwierdzający udział w szkoleniu pod hasłem „Wojskowe Wyzwanie” oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

(P.K.)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.