W ubiegły tygodniu w Ulanowie odbyła się międzynarodowa konferencja, której głównym celem było ustalenie szczegółów dotyczących wpisu Flisactwa na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W Hotelu „Tanew” w Ulanowie  flisacy gościli między innymi delegacje zaprzyjaźnionych flisaków z Niemiec, Łotwy i Czech na czele z Prezydentem Europejskich Flisaków – Jaroslavem Camplikiem.

Największą rolę konferencji odegrała Joanna Cicha- Kuczyńska, radca Ministra Departamentu Ochrony Zabytków MkiDN.
Dzięki jej zaangażowaniu, a także przedstawicieli bractwa, w pracę na rzecz wpisu na listę UNESCO, na czele z cechmistrzem bractwa Kamilem Chmielowskim, podjęto wiele ustaleń i decyzji, w tym tę najważniejszą dla flisaków, ale i całego kraju. Mianowicie podczas konferencji, to Bractwo Flisackie z Ulanowa zostało wybrane na lidera wniosku o wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Ten wybór jest dla flisaków sprawą prestiżową oraz nakłada na nich ogrom pracy, obowiązków i starań, jakie muszą podjąć w najbliższym czasie, aby w marcu móc złożyć gotowy wniosek.

Na konferencji zapadła również decyzja o kolejnym spotkaniu delegacji flisackich tym razem w Warszawie, którego celem będzie omówienie dotychczas podjętych kroków, a także realizacji pewnych założeń dotyczących wpisu na listę UNESCO
Flisacy są pełni nadziei, iż przy współpracy z MkiDN oraz Państwami, które wraz z nimi starają się o wpis, a także pomocy Urzędu Marszałkowskiego, powiatu niżańskiego, a w końcu władz lokalnych, uda im się zrealizować cel, jakim jest wpis na listę UNESCO.

Za pomoc finansową jeszcze raz dziękujemy Urzędowi marszałkowskiemu w Rzeszowie oraz Starostwu Niżańskiemu na czele z Panem Robertem Bednarzem.
Dziękujemy delegacji gości państw zaprzyjaźnionych….pracownikom i dyrekcji hotelu Tanew za umożliwienie pracy w doskonałych warunkach.
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania Pani Joannie Cichej-Kuczyśkiej za pomoc, udzielenie cennych wskazówkę oraz możliwość dalszej współpracy.

Organizatorem konferencji było Bractwo Flisackie pw. św. Barbrary w Ulanowie a współorganizatorem: Wojewódzki Domu Kultury w Rzeszowie, a także Powiat Niżański. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Robert Godek, Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, oraz Pani Wioletta Rejman, Dyrektor ds. promocji turystyki i współpracy gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego, który wspiera flisaków w ich projekcie.


fot. facebook.com/BractwoFlisackie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.